101 Kawiarnia Naukowa – 30.03.2017

Bałtycki Festiwal Nauki101 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

dr hab. Waldemar Walczowski, prof. nadzw. (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie): Oceanograf w Arktyce.

Zapowiedź relacji:

Wzmocnienie Arktyczne – Arctic Amplification: to nazwa która zrobiła zawrotną karierę naukową. Określa ona szereg procesów w atmosferze, kriosferze i hydrosferze, których skutkiem jest ocieplenie Arktyki postępujące znacznie szybciej, niż pozostałych obszarów naszego globu. Znacząca rola w tym systemie sprzężeń zwrotnych przypada na ocean i lód morski. Ciepło magazynowane w oceanie i przenoszone przez prądy morskie to istotny czynnik kształtujący klimat Ziemi. Promieniowanie słoneczne odbijane przez lód morski, to inny, ważny składnik bilansu cieplnego Ziemi.

W prezentacji przedstawione zostały badania procesów kształtujących klimat prowadzone w Arktyce przez oceanografów z Instytutu Oceanologii PAN z pokładu statku badawczego R/V Oceania i w czasie innych wypraw.

Skrót relacji:

długość materiału: 14:54

Prof. Waldemar Walczowski urodził i wychował się w Gdyni. Z morzem związał zarówno życie zawodowe, jak i hobby. W roku 1980 ukończył studia na wydziale Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracował jako marynarz, pływał na jachtach żaglowych po morzach i oceanach. Od roku 1988 pracuje w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Doktorat z oceanografii fizycznej zrobił w roku 1998, habilitację w 2009. Od roku 2014 jest kierownikiem Zakładu Dynamiki Morza. Jego naukowe zainteresowania to głównie Arktyka. Bada on procesy zachodzące w morzu wpływające na klimat ziemski. Zarówno te w dużej skali – prądy oceaniczne płynące do Arktyki, jak i w skali mniejszej, jak procesy na styku ocean -lodowce Svalbardu. Pracuje w wielu organizacjach międzynarodowych, jest przedstawicielem Polski w europejskim programie EuroArgo. W ramach tego programu Polska partycypuje w tworzeniu największej oceanograficznej sieci badawczej – tysięcy autonomicznych pływaków profilujących toń morską. ‚Oceania’ woduje te pływaki w Arktyce, a od niedawna również na Bałtyku.

Waldemar Walczowski od lat koordynuje wyprawy arktyczne statku badawczego Instytutu Oceanologii PAN ‚Oceania’, brał udział w rejsach badawczych lodołamaczy z Kanady, Niemiec, Norwegii. Dwa lata spędził na stażu naukowym w Naval Postgraduate School w Monterey, Kalifornia.

Tam, gdzie nie da się dopłynąć statkiem lub jachtem, lubi dojechać motocyklem.

Przed wykładem odbyła się emisja filmu: „AREX 2016 – 30-ta ekspedycja badawcza w rejon Spitsbergenu Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie”, zrealizowanego przez Telewizję TASK.

Pełna relacja:

długość materiału: 70:44
______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.