102 Kawiarnia Naukowa – 27.04.2017

Bałtycki Festiwal Nauki102 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

prof. dr hab. inż. Agata Kot-Wasik (Politechnika Gdańska): Uwodzicielskie zapachy.

Zapowiedź relacji:

Perfumy od francuskiej nazwy „par fumée” – przez dym oznaczały w dawnych czasach ofiarowanie czci. Dzisiaj to już przyjemność. Zawierają związki zapachowe (olejki zapachowe), środki homogenizujące (bezwonne polimery), środki wzmacniające (naturalne: ambra, piżmo, cybet; sztuczne: aminy o dużej masie cząsteczkowej), rozpuszczalnik (etanol lub mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych). Mieszanina tworzy kompozycję zapachową. Skoro ocena człowieka zwykle zawiera osobiste odczucia, całkowicie obiektywną odpowiedź da elektroniczne urządzenie pozwalające na interpretację niemalże w czasie rzeczywistym, którym jest sztuczny nos: eNos.

Skrót relacji:

długość materiału: 18:44

Prof. Agata Kot-Wasik w roku 1988 ukończyła studia magisterskie na Wydziale Chemicznym PG. W latach 1988-1992 była zatrudniona w Katedrze Chemii Organicznej. W 1992 rozpoczęła studium doktorskie na macierzystym wydziale, które kontynuowała i ukończyła na belgijskim Uniwersytecie w Gandawie uzyskując tam tytuł doktora w 1995 roku (nostryfikowany w 1996 na PG). Od 1996 roku jest zatrudniona w Katedrze Chemii Analitycznej. W 2014 odebrała z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nominację profesorską.

W latach 2004-2006 była członkiem Sekcji Chemii Morza Komitetu Badań Morza PAN, w latach 2007-2012 została powołana na członka Komisji Śladowej Analizy Organicznej Komitetu Chemii Analitycznej PAN. W kadencji 2012-2015 oraz 2015-2018 w składzie Rady Naukowej Instytutu Oceanologii PAN.

Działalność naukowa prof. Agaty Kot-Wasik skupiona jest na opracowywaniu nowych metodyk analitycznych. Główny nurt jej zainteresowań stanowią nowoczesne techniki analityczne ze szczególnym uwzględnieniem technik łączonych, a wśród nich na plan pierwszy wysuwa się nowoczesna, ultraszybka wysokosprawna chromatografia cieczowa w połączeniu ze spektrometrią mas, tandemową spektrometrią mas i wysokorozdzielczą spektrometrią mas. Ostatnio prowadzone badania naukowe skupiają się na lipidomice i metabolomice.

W 1995 roku odbyła półroczny staż na Uniwersytecie w San Sebastian w Hiszpanii, a w 1999 roku miesięczny staż na Uniwersytecie w Pau we Francji. W tym samym roku otrzymała Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Nagrodę Królewskiej Akademii Nauk w Brukseli, Belgia. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (2007) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2004). Otrzymała kilkanaście nagród indywidualnych i zespołowych Rektora PG.

Prywatnie jest mężatką (mąż Andrzej, także chemik analityk) i mamą dwóch synów. W chwilach wolnych lubi słuchać muzyki, gra na pianie, czyta namiętnie książki beletrystyczne i uprawia rośliny.

Pełna relacja:

długość materiału: 82:55
______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.