100 Kawiarnia Naukowa – 23.02.2017 – gość specjalny

Bałtycki Festiwal Nauki100 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Gość specjalny 100 Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki – prof. dr hab. Magdalena Fikus: Kawiarnia + nauka – można i tak.

Wykład prof. Magdaleny Fikus:

długość materiału: 16:26

Kawiarnie naukowe zdobyły wielką popularność w Wielkiej Brytanii, głównie w formie „pubów naukowych”, a także jako Junior Cafe we Francji. W pozostałych krajach europejskich zdarzają się sporadycznie, często towarzysząc festiwalom i piknikom naukowym. W Polsce trwałą pozycję zajmuje kawiarnia naukowa warszawska i sopocka i… w czasie festiwalu nauki (np. Sielce). Czasem kwitnące działanie zamiera, jak stało się z kawiarnią naukową w katowickim Spodku.

Rozmowa z prof. Magdaleną Fikus:

długość materiału: 3:11

Pani prof. Magdalena Fikus urodziła się – jak sama to określa – dawno temu. Studia ukończyła na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania naukowe koncentrowała „od zawsze” wokół kwasów nukleinowych, ich fotochemii, modelujących je cząsteczek, inżynierii genetycznej i inżynierii komórkowej.

Lubi wykładać i dlatego wykładała na licznych uczelniach biotechnologię i inżynierię genetyczną. Szczególnie mile wspomina okres pracy dydaktycznej na Wydziale Biologii UMCS w Lublinie, twierdzi również, że bardzo ciekawie wykłada się o DNA studentom-humanistom w Warszawie. Lubi także mówić o nauce w mediach (mniej lubi pisać), uczestniczyła w przez 14 lat w organizacji Warszawskiego Festiwalu Nauki. Prowadzi Kawiarnią Naukową w Warszawie, współuczestniczy w opracowywaniu programu Kawiarni w gminie Wawer.

Przez dwie kadencje szefuje Radzie Upowszechniania Nauki PAN. Jest członkiem Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. Uzyskała nagrody PAP i MNiSW za popularyzację nauki. Odznaczona przez prezydenta Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Mam – jak wyznała – piękna końcówkę zawodowego życia – bardzo lubię robić wszystko to, co robię”.

Rozmowa z dr Tadeuszem Zaleskim:

długość materiału: 2:27

Rozmowa z dr Tadeuszem Zaleskim podsumowująca 100 Kawiarni Naukowych Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Sopocie, podczas 13-letniego cyklu spotkań.
______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.