XCIX Kawiarnia Naukowa – 26.01.2017

Bałtycki Festiwal Nauki99 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

dr hab. Tomasz Swoboda, prof. nadzw. (Uniwersytet Gdański): Nigdy nie będziemy antynowocześni.

Zapowiedź relacji:

W opublikowanej w 2005 roku książce „Antimodernes” francuski historyk literatury Antoine Compagnon opisał towarzyszącą nowoczesności, przeciwną do niej tendencję, której przedstawicielami było we Francji wielu wybitnych pisarzy i myślicieli, od Josepha de Maistre’a po Rolanda Barthes’a. Czy podobnie było, bądź jest w Polsce? Próba odpowiedzi na to pytanie wymaga zastanowienia się zarówno nad kategorią zaproponowaną przez Compagnona, nad znaczeniem słowa „nowoczesność”, jak i nad specyfiką polskiej kultury i literatury w odniesieniu do tych dwóch zjawisk.

Skrót relacji:

długość materiału: 15:00

Tomasz Swoboda urodził się w 1977 roku w Gdańsku. Jest absolwentem filologii polskiej i filologii romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz pracownikiem Instytutu Filologii Romańskiej tejże uczelni, zaś od 2016 roku pełni funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Filologicznym UG. Jest autorem czterech książek: To jeszcze nie koniec? (Gdańsk, 2009), Historie oka (Gdańsk, 2010), Histoires de l’œil (Amsterdam-New York, 2013) oraz Powtórzenie i różnica (Gdańsk, 2014), a także kilkudziesięciu artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Opublikował tłumaczenia kilkunastu książek, w tym takich autorów, jak Georges Poulet, Roger Caillois, Georges Bataille, Jean Starobinski, Roland Barthes czy Le Corbusier, a od niedawna tłumaczy serię komiksów dla dzieci Ariol. Otrzymał nagrodę miesięcznika „Literatura na Świecie” za przekład oraz Nagrodę im. Andrzeja Siemka za Historie oka. Był stypendystą Centre National du Livre, a także tutorem w programie „Fabrique des traducteurs” w Collège International des Traducteurs Littéraires w Arles. Jest członkiem redakcji czasopism naukowych „Cahiers ERTA” oraz „Schulz Forum”. Regularnie prowadzi spotkania autorskie z pisarzami i tłumaczami na krakowskim Festiwalu Conrada i gdyńskim festiwalu Miasto Słowa. Od 2011 roku z mecenasem Tomaszem Kopoczyńskim organizuje spotkania z wybitnymi polskimi i europejskimi humanistami w ramach cyklu „TeKa refleksji” (http://www.kopoczynski.pl/wokol-nas). W wolnych chwilach uprawia muzykę eksperymentalną w zespole Columbus Duo (http://columbusduo.bandcamp.com/).

Pełna relacja:

długość materiału: 97:05
______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.