Gdańskie Miniatury – Kobiety Politechniki Gdańskiej
Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, jednocześnie konkurs i zabawa dla uczniów i uczennic, którzy odkrywają niezwykłe miejsca w Gdańsku i na Pomorzu. Tym razem śladami „Kobiet Nauki” jednej z najważniejszych wyższych uczelni na Pomorzu, Politechniki Gdańskiej.
długość materiału: 2:13
W polskiej nauce nie brakuje kobiet, ale wciąż stanowią one mniejszość wśród kadr wyższych uczelni.
Wykształcenie kobiet zależało od tradycji przyjmowania dziewcząt na dany kierunek studiów i nastawienia wobec nich profesorów. Od momentu powstania pierwszych uniwersytetów w Europie (za najstarszy uważa się Uniwersytet Boloński założony we Włoszech w XI w.) blokowano paniom drogę do studiowania na uczelniach. W Wielkiej Brytanii i USA drzwi niektórych szkół wyższych otwarto kobietom dopiero w XIX w. Pełne równouprawnienie w dostępie do studiowania nastąpiło w Polsce dopiero w czasach II Rzeczpospolitej (okres obejmujący lata 1918-1939).
Podczas tego spaceru po jednej z najważniejszych wyższych uczelni na Pomorzu, Politechnice Gdańskiej, opowiedziana została historia sześciu kobiet, studentek i wykładowczyń:
Kiedy przyjrzymy się dokładnie legitymacji studenckiej jednej z naszych bohaterek – Mirjam Braude zauważymy, że słowo „herr” (w języku niemieckim oznacza ono „pan”) jest przekreślone. Dopisano słowo „frau”, oznaczające „pani”. Zdaniem Mirosława Piskorskiego, badacza dziejów Gdańska, świadczy to o niewielkiej liczbie kobiet studiujących w okresie dwudziestolecia międzywojennego na politechnice.
W tym samym czasie na naszej uczelni studiowały dwie Polki – Gabriela Poznańska i Małgorzata Wrocławska. Przed wojną na politechnice uczyło się wiele polskiej młodzieży, wśród której kobiety stanowiły niewielki procent. Uczelnia była wtedy miejscem manifestacji poglądów politycznych i narodowych. Gabriela i Małgorzata były szykanowane nie tylko ze względu na swoją płeć, ale też narodowość.
Po II wojnie światowej coraz więcej dziewcząt studiowało na odwiedzanej przez nas uczelni. Jednak tylko nielicznym udawało się zrobić karierę naukową. Wanda Szczepuła i Marianna Sankiewicz to przykłady dwóch kobiet, których determinacja, zamiłowanie do nauki i odwaga zadecydowały o sukcesie w środowisku naukowym.
Poznamy również Krystynę Chojnowska-Liskiewicz, która z miłości do żeglowania studiowała, jako jedna z nielicznych kobiet, na Wydziale Budownictwa Okrętowego.
Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, konkurs i zabawa dla uczniów i uczennic, którzy odkrywają niezwykłe miejsca w Gdańsku i na Pomorzu. Opiera się na spacerach wyznaczonymi trasami związanymi z historią, kulturą lub postaciami i na rozwiązywaniu zagadek. Uczestnicy i uczestniczki zabawy szukają charakterystycznych obiektów i detali architektonicznych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do szkół, chociaż mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem historii Gdańska.