Zgazowanie węgla – nowa technologia energetyczna
Przewiduje się, że w drugiej połowie XXI wieku zasoby ropy naftowej będą na wyczerpaniu, a dostęp do gazu ziemnego znacznie ograniczony. Nieunikniony będzie w związku z tym powrót do szerokiego wykorzystania najbardziej zasobnego na świecie kopalnego surowca energetycznego, jakim jest węgiel, który z powrotem nabiera znaczenia także jako surowiec dla przemysłu chemicznego.
Rozwój nowych technologii węglowych związany jest nie tylko z oczekiwaniami zastąpienia kopalnych paliw gazowych i ciekłych przez produkty otrzymane z węgla, ale także istotną rolę odgrywa możliwość osiągnięcia lepszej efektywności ekonomicznej przy coraz ostrzejszych wymaganiach środowiskowych.
Zapowiedź:
Zgazowanie węgla to proces wysokotemperaturowej konwersji węgla do gazu przy użyciu czynnika zgazowującego (np. pary wodnej, tlenu, wodoru, dwutlenku węgla) dla wysoko-efektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej.
Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej w ramach Seminarium Wydziałowego zorganizował wykład na temat : „Zgazowanie węgla – kierunki rozwoju technologicznego”, który wygłosił dr hab. inż. Marek Ściążko (Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Zabrze)
W czasie wykładu przedstawione zostały następujące zagadnienia:
– stan aktualny zastosowania technologii zgazowania
– kierunki badawczo-rozwojowe (procesy, reaktory)
– termodynamiczne aspekty konwersji węgla – entalpia tworzenia
– kinetyka reakcji pirolizy i zgazowania – metody izokonwersyjne.
Cały wykład:
długość materiału: 61:50