Rozmowa z Pawłem Gepnerem o koprocesorze Intel Xeon Phi
Gościem Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej był Paweł Gepner – EMEA HPC Platform Architect Platform & Technology Enabling Group Intel Corporation, który opowiedział nam o nowym koprocesorze Intel Xeon Phi.
długość materiału: 7:06
Koprocesor Intel Xeon Phi, oparty jest na innowacyjnych, 22-nanometrowych, trójwymiarowych tranzystorach tri-gate i dostępny jest w postaci karty PCIe, zawiera 60 rdzeni i 8 GB pamięci GDDR5. Zapewnia też 512-bitową obsługę SIMD, co zwiększa wydajność, umożliwiając przetwarzanie wielu elementów danych za pomocą jednej instrukcji.
Koprocesor Intel Xeon Phi, kompatybilny jest z modelami programistycznymi x86, przez co zoptymalizowany jest pod kątem HPC. Posiada zrównoleglony, oddzielny węzeł obliczeniowy, który działa pod kontrolą własnego, linuksowego systemu operacyjnego niezależnego od systemu hosta. Cecha ta zapewnia dodatkową elastyczność podczas wdrażania rozwiązań klastrowych, które nie są dostępne w przypadku alternatywnych technologii opartych na akceleratorach graficznych.
Podstawowe cechy koprocesora to:
– 60 rdzeni / 240 wątków
– Technologia 22 nm
– 8 GB pamięci o przepustowości 320GB/s
– Standard PCIe x16
– Własny system operacyjny Linux
– Adresacja IP
– Kompatybilność z architekturą x86
– Wydajność sięgająca 1 teraFLOPS