Centrum Konserwacji Wraków Statków

Od 2 lipca 2016, dostępna dla zwiedzających jest placówka Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie.
Obiekt oferuje oryginalne połączenie przestrzeni przeznaczonych do prowadzenia prac konserwatorskich z magazynem studyjnym czyli magazynem zbiorów, który jest przystosowany do zwiedzania. Eksponaty to elementy konstrukcyjne oraz zabytki wydobyte z wraków eksplorowanych przez Dział Badań Podwodnych NMM, m. in. szesnastometrowa stępka, nadstępka, fragment burty, kotwica oraz część ładunku z XV-wiecznego wraka, zwanego „Miedziowcem”. Na ścianach prezentowana jest kolekcja dłubanek, łodzi i kajaków ze zbiorów muzealnych. Zobaczyć też można zabytkowe jachty: „Opty” – to jacht, na którym Leonid Teliga opłynął, jako pierwszy Polak, kulę ziemską; „Dal” – pierwszy polski jacht, którym Andrzej Bohomolec, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski popłynęli do Stanów Zjednoczonych i jacht „Kumka IV”, prawdopodobnie pierwszy spawany jacht na świecie.
długość materiału: 3:22

Projekt „Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie” realizowany jest w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, a wsparcia udzielono z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Całkowity koszt projektu wynosi 22 mln zł. Zadanie jest realizowane w partnerstwie polsko – norweskim z Norweskim Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.