Budynek Nanotechnologii B Politechniki Gdańskiej

Nowoczesny kompleks składający się z Centrum Nanotechnologii B oraz Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość został otwarty na Politechnice Gdańskiej. Uroczystość odbyła się 26 czerwca 2015 a symboliczną wstęgę przecięli: prof. Henryk Krawczyk – rektor PG, Wiesław Bielawski – zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej, dr Barbara Wikieł – dyrektor Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość, prof. Jan Stąsiek – dziekan Wydziału Mechanicznego oraz prof. Edmund Wittbrodt – koordynator projektu Inżynier Przyszłości, senator RP. Budynek poświęcił arcybiskup metropolita gdański Leszek Sławoj Głodź, który specjalnie na tę okoliczność przygotował modlitwę na podstawie encykliki papieża Franciszka Laudato Si.


długość materiału: 2:47

Projekt pod nazwą „Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej” to największa, uczelniana inwestycja ostatnich lat. Dwa lata temu oddano do użytku pierwszą część inwestycji – Centrum Nanotechnologii A. Koszt realizacji całego projektu przekroczył 73,6 mln zł (85 proc. stanowi dotacja Unii Europejskiej, a pozostałe 15 proc. pochodzi z budżetu państwa).

W części budynku należącym do Centrum Nanotechnologii B zlokalizowanych jest 11 laboratoriów, w których zainstalowano sprzęt służący przede wszystkim do badań właściwości mechanicznych materiałów. Oprócz specjalistycznych pracowni w budynku B znajduje się audytorium dla 150 osób oraz pomieszczenia dydaktyczne i seminaryjne, pokoje do preparatyki, pomieszczenia dla nauczycieli, doktorantów oraz magazyny.

Natomiast w Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość (CNMiKnO), które jest częścią projektu „Inżynier Przyszłości” znajduje się łącznie 407 stanowisk do prowadzenia zajęć dydaktycznych, w tym 155 stanowisk wykorzystujących ICT. W Centrum znajdują się multimedialne pracownie modelowania matematycznego oraz multimedialne sale dydaktyczne, pokoje i sale konsultacyjne dla kadry dydaktycznej i studentów. Nowoczesny sprzęt zainstalowany w CNMiKnO pozwala na prowadzenie zajęć dydaktycznych i sprawdzanie umiejętności w systemie nauczania na odległość.

Powierzchnia użytkowa budynku:
– Centrum Nanotechnologii B – 2149 m2
– Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość – 1387,3m2
– Parking podziemny – 1213,9m2
– Łączna powierzchnia użytkowa – 4750,2m2.