103 Kawiarnia Naukowa – 25.05.2017

103 Kawiarnia Naukowa.

prof. dr hab. Jerzy Zajadło (Uniwersytet Gdański): Sędziowie i niewolnicy – czy sędzia powinien kierować się sumieniem?

Zapowiedź relacji:

Rzecz jest o orzecznictwie sądów amerykańskich w sprawach niewolników. Dlaczego niektórzy sędziowie byli właścicielami niewolników i stać ich było na empatię, a inni byli wprawdzie przeciwnikami niewolnictwa, a mimo to zagłuszali swoje sumienie i uciekali w bezduszny prawniczy formalizm? Jakie czynniki o tym decydowały?

Na tym historycznym tle zadaję bardzo aktualne dzisiaj pytanie – czy sędzia powinien kierować się wyłącznie bezduszną literą prawa, czy też także własnym sumieniem? I co to jest właściwie „sędziowskie sumienie”, czy i jak może wpływać na wydawane przez sędziego wyroki?

Skrót relacji:

długość materiału: 14:59

Jerzy Zajadło – prof. zw. dr hab., prawnik i filozof, kierownik Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2016 rok, autor i redaktor pond 300 prac naukowych, w tym m.in. monografii Formuła Radbrucha, Odpowiedzialność za Mur, Studia Grotiana, Dylematy humanitarnej interwencji, Po co prawnikom filozofia prawa?, Radbruch, Schmitt.

Rodzina – żona Teresa i dwie córki – Paulina (adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego UG) oraz Anna (studentka socjologii UJ). Hobby – kynologia.

Pełna relacja:

długość materiału: 93:48
______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.