Kawiarnia Naukowa - 23.05.2013 - Janusz Rachoń

LXXI Kawiarnia Naukowa – 23.05.2013

Bałtycki Festiwal Nauki71 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki w dniu 23 maja 2013, gościła prof. dr hab. inż. Janusza Rachonia (Politechnika Gdańska), który wygłosił wykład pt.: „Smutna historia odkrycia, które zmieniło świat”.

 

 

 

 

Zapowiedź relacji:

Jeśli zapytamy statystycznego Polaka, kto jest najbardziej w świecie znanym polskim uczonym, to oczywiście padłyby nazwiska przede wszystkim Mikołaja Kopernika czy też Marii Skłodowskiej-Curie. Z kolei jeżeli zapytamy o największych światowych wynalazców, to na czele tej listy byłby Thomas Edison, bez którego na pewno doskwierałby nam brak żarówki i kilku innych rzeczy. Natomiast był taki inżynier i wynalazca, któremu zawdzięczamy niemal całą elektronikę. Bez niego nie byłoby telewizorów, komputerów, telefonów, robotów, kuchenek mikrofalowych, zegarków kwarcowych całej tej technosfery, która nas dzisiaj otacza, a w sercu których znajdują się mikroprocesory, układy scalone na bazie monokryształu krzemu. Co więcej ten uczony był Polakiem. Nazywał się Jan Czochralski i w literaturze światowej jest najczęściej wymienianym i cytowanym polskim uczonym.

Jak to się stało, że niewielu z naszych rodaków zna to nazwisko? Czochralskiego, do niedawna, nie wymieniały podręczniki, nie stawiano mu pomników, nie ma ulic, placów ani nie było szkół jego imienia. Dopiero w roku 2011 prof. Jan Czochralski za swoje wybitne zasługi w dziedzinie inżynierii materiałowej został wpisany do Panteonu Wynalazców i Odkrywców Polskich. A w 60. rocznicę śmierci Jana Czochralskiego Sejm RP ustanowił rok 2013 rokiem Jana Czochralskiego, oddając hołd jednemu z najwybitniejszych polskich uczonych, twórców współczesnej technologii, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki.

Skrót relacji:


długość materiału:   15:03

Prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń – Rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002-2008, kierownik Katedry Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego PG, członek Rady Naukowej Instytutu Chemii Organicznej PAN, członek Komitetu Chemii PAN. Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (2007 – 2010), prezes Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego (2006 – 2009). Senator RP VII Kadencji (wiceprzewodniczący Senackiej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz członek Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP).

Profesor jest autorem licznych artykułów naukowych i referatów kongresowych, patentów oraz wdrożonych technologii – w tym oryginalnych technologii leków stosowanych w leczeniu osteoporozy. Za swą działalność naukową i wdrożeniową prof. Janusz Rachoń i jego zespół naukowy otrzymali m.in. w 2005 roku Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP, a w 2006 roku Nagrodę Prezesa Rady Ministrów.

Pełna relacja:


długość materiału:   94:18
______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.