XCIV Kawiarnia Naukowa – 28.04.2016

Bałtycki Festiwal Nauki94 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki (Uniwersytet Gdański): Film jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno?

Zapowiedź relacji:

Każdy z oglądających ma na ogół przekonanie, że dobrze rozumie to, co widzi na ekranie; że ogląda filmy świadomie. Czy na pewno? Celem wykładu będzie zwrócenie uwagi na podstawowe elementy dzieła filmowego – głównie kina fabularnego – które umykają nam zwykle przy oglądaniu filmu. Ich znajomość może zwiększyć naszą odbiorczą satysfakcję. Różne są bowiem – jak pisał David Bordwell – stopnie świadomości kina i jego rozumienia.

Na podstawie dwóch krótkich filmów fabularnych mam zamiar zwrócić uwagę uczestników na te elementy dzieła filmowego, od których powinno się, moim zdaniem, rozpocząć jego krytyczny odbiór.

Dlaczego „świat jest kulą u nogi” dla filmu? Czy słowo „fabularny” to na pewno dobre określenie? Co to jest sjużet? Co to jest progresja dramaturgiczna? Dlaczego scena filmowa jest „kodem DNA” filmu? Na te i wiele innych pytań będę starał się odpowiedzieć podczas wykładu „Film jaki jest, każdy widzi. Ale czy na pewno?”. Zapraszam.

Skrót relacji:

długość materiału: 17:18

Krzysztof Kornacki, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, doktor habilitowany, filmoznawca, pomysłodawca, programator i koordynator studiów na kierunku Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej.

Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz książek: Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 – 1970 (książka nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka dla najlepszej filmoznawczej książki roku ), „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (nagroda „Pióro Fredry”); współredaktor trzech tomów zbiorowych: Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie, Sacrum w kinie: dekadę później, Orson Welles: Twórczość – recepcja – dziedzictwo.

Współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość blondynki”. Redaktor naczelny pisma naukowego Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej „Panoptikum” oraz czasopisma Akademii Filmu Polskiego „Pleograf”. Nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wykładowca m. in. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.

Pełna relacja:

długość materiału: 92:21

______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.