XCIII Kawiarnia Naukowa – 31.03.2016

Bałtycki Festiwal Nauki93 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

prof. dr hab. Mieczysław Nurek (Uniwersytet Gdański): Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej.

Zapowiedź relacji:

Temat jest przywołaniem w pamięci zbiorowej dramatycznego dla Polaków na Zachodzie czasu podejmowania jednej z najważniejszych w wymiarze egzystencjalnym decyzji: wracać czy nie wracać do Polski, do Polski innej niż ta, o którą walczyli od pierwszego do ostatniego dnia wojny.

Skrót relacji:


długość materiału: 14:54

Mieczysław Nurek, em. prof. zw. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, badacz dziejów polityki i dyplomacji mocarstw wobec europejskich krajów mniejszych w XX wieku, szczególnie w strefie Morza Bałtyckiego oraz bilateralnych relacji brytyjsko-polskich i polsko-brytyjskich.

Autor trzech monografii oraz kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w kraju, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Finlandii. W latach 1993-2010 członek Komisji Historii Stosunków Międzynarodowych przy Komitecie Nauk Historycznych PAN, stypendysta: The British Council, Foreign and Commonwealth Office, The M.B. Grabowski Fund and University of London, Fundacja z Brzezia Lanckorońskich. Laureat nagród: Grand Prix w Konkursie im. Jana Długosza (Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Targi Książki w Krakowie), Nagroda w Konkursie Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego (Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej), Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2015). Jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Instytutu Kaszubskiego, Rady Narodowego Muzeum Morskiego, Rady Muzeum Stutthof w Sztutowie, Rady PAN – Biblioteka Gdańska.

Uprawia kwalifikowaną turystykę górską i nizinną.

Pełna relacja:


długość materiału: 105:43
______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.