XC Kawiarnia Naukowa – 26.11.2015

Bałtycki Festiwal Nauki90 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

prof. dr hab. Ewa Zofia Kulczykowska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie): „Transgenderyzm” ryb: neurohormony, płeć, zachowania seksualne i rozrodcze.

Zapowiedź relacji:

Wykład przybliży naukowe podstawy zachowań seksualnych i rozrodczych ryb, których szeroka gama może zadziwiać! Jakie czynniki decydują o pojawianiu się konkretnych zachowań, czy można nimi sterować, czy zachowania te są ściśle związane z określoną płcią, czy u kręgowców niższych, jak ryby, zachowania seksualne można oddzielić od rozrodczych? Dyskusja może być nawet ciekawsza niż wykład – zapraszam!…

Skrót relacji:


długość materiału: 21:23

Profesor Ewa Kulczykowska, rodowita warszawianka i absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, z czego jest dumna, rozpoczynała swoją drogę naukową z wyboru, jako fizjolog nerek robiąc doktorat w Instytucie-Centrum Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN im. M. Mossakowskiego w Warszawie. Potem zaliczyła epizod naukowy, jako radiobiolog w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie (takie to były lata 80-te!), a po przeprowadzce do Gdyni (mąż + mieszkanie!), epizod dydaktyczny, jako fizjolog wśród farmakologów na Akademii Medycznej w Gdańsku.
Od 25 lat zajmuje się fizjologią organizmów morskich (początkowo w Centrum Biologii Morza PAN a obecnie w Instytucie Oceanologii PAN), co stało się przez przypadek, w wyniku zakrojonych na szeroką skalę i zakończonych powodzeniem poszukiwań ciekawej pracy naukowej w Trójmieście (początek lat 90-tych!).
Obecna pasja to badanie i wyjaśnianie mechanizmów stojących u podstaw niezwykłych zachowań ryb.
Ewa Kulczykowska przyznaje, że z wiekiem coraz bardziej lubi mówić „ludzkim” językiem o trudnych zagadnieniach naukowych i angażować się w popularyzowanie nauki, ostatnio także, jako członkini Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN. W Instytucie Oceanologii PAN kieruje Pracownią Fizjologii Organizmów Morskich.

Pełna relacja:


długość materiału: 88:32

______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.