Muzeum Zalewu Wiślanego

Zalew Wiślany to część Zatoki Gdańskiej odcięta przez Mierzeję Wiślaną. U jego brzegu, w małej miejscowości Kąty Rybackie, mieści się oddział Narodowego Muzeum Morskiego.Na wystawach prezentowana jest głównie historia szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. W muzeum można zobaczyć tradycyjne łodzie rybackie i liczne narzędzia do połowu ryb.


długość materiału: 4:02

Na wystawach przygotowanych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentowana jest głównie historia szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym.
Wśród najciekawszych eksponatów pochodzących z tamtych terenów jest oryginalny warsztat szkutniczy z miejscowości Łaszka k. Sztutowa, a także okazały, bo aż 10 metrowy barkas – jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60 – tych ubiegłego wieku.
Bardzo okazale prezentuje się kompletny zespół narzędzi szkutniczych z przełomu XIX i XX wieku w tym kilkanaście strugów służących do obróbki drewna.
W muzeum można zobaczyć tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu Wiślanego – żakówki, a także ślizg lodowy – Ludowy 8, zwany także od nazwiska konstruktora „Weilandem”.
Kolekcja muzealna uzupełniona jest wystawą planszową: „Historia latarnictwa”.