LXXIX Kawiarnia Naukowa – 22.05.2014

Bałtycki Festiwal Nauki79 Kawiarnia Naukowa Bałtyckiego Festiwalu Nauki gościła prof. UG, dr hab. Krystynę Gawlikowską-Hueckel (Uniwersytet Gdański), która przedstawiła wykład pt.: Czy ekonomia może być moralna?.


Zapowiedź relacji:

Rozwój teorii ekonomii jest imponujący. Zajmują się nią nie tylko ekonomiści, ale „na stałe” zagościli w niej matematycy, historycy, geografowie, fizycy, psychologowie. W ekonomii różna jest ocena człowieka i jego roli w gospodarowaniu. Ludziom przypisuje się „zwierzęce instynkty”, egoizm lub przekonuje się ich o konieczności przestrzegania etyki i kierowania się altruizmem.

Mimo bogatego dorobku, ekonomia nigdy nie była i nie będzie nieomylna, kolejne teorie wzbogacają naszą wiedzę, wyposażają politykę gospodarczą w nowe instrumenty, ale nie pozwalają nam na tyle skutecznie gospodarować, aby uniknąć kryzysów, biedy, bezrobocia. Czy powodem tej sytuacji jest to, że zawsze integralną częścią ekonomii jest człowiek, którego niepohamowana chciwość powoduje naruszenie zasad równowagi gospodarczej?

Skrót relacji:

długość materiału:   13:59

Krystyna Gawlikowska-Hueckel, od początku kariery zawodowej związana z UG, obecnie profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. (Katedra Ekonomiki Integracji Europejskiej, Wydział Ekonomiczny), profesor Politechniki Gdańskiej (Katedra Urbanistyki i Planowania Regionalnego, Wydział Architektury). Założyciel i wiceprezes Instytutu Rozwoju, fundacji prowadzącej badania regionalne, autorka wielu publikacji poświęconych problematyce zróżnicowań i rozwoju regionalnego, uczestnik i kierownik licznych projektów badawczych, kierownik Studium Podyplomowego: Fundusze Strukturalne i rozwój regionalny. Kierowanie projektami, przy Wydziale Ekonomicznym UG. Ekspert programów regionalnych. W latach 2008-2011 dyrektor reprezentujący Polskę, Bułgarię i Albanię w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

Pełna relacja:

długość materiału:   91:36

______________________________________

Do Kawiarni Naukowej zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca , o godz. 18:00 do Hotelu Rezydent w Sopocie, Plac Konstytucji 3 Maja 3.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.