XX Mistrzostwa Europy w klasie l’Equipe

Narodowe Centrum Żeglarstwa jest gospodarzem tegorocznych XX Mistrzostw Europy w klasie l’Equipe. Regaty zostaną rozegrane w dniach od 27 lipca do 2 sierpnia 2013 r. na akwenie Zatoki Gdańskiej, przy ujściu Wisły Śmiałej.


długość materiału:   2:53

L’Équipe to dwuosobowy jacht mieczowy. Został zaprojektowany przez francuskiego trenera Marca Laurenta w latach 80. Jego znakiem jest nazwa francuskiego dziennika sportowego L’Equipe.

Łódź bardzo szybka, wyposażona w trapez, łatwo wchodząca w ślizg o konstrukcji i technice żeglowania zbliżonej do klas olimpijskich. Z wychowawczego punktu widzenia ważną zaletą klasy jest równomierny podział ról i odpowiedzialności pomiędzy załoganta i sternika.

Monotypowa, dwuosobowa klasa jachtów dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Wymóg monotypu dotyczy większości elementów konstrukcji łącznie z pojedynczymi okuciami. Jest to jedno z zasadniczych założeń konstruktora, który w ten sposób pragnął wyeliminować różnice sprzętowe wśród dzieci.

Organizatorem Mistrzostw Europy w klasie l’Equipe jest Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk oraz Polskie i Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy l’Equipe, we współpracy z PZŻ, ZG AZS, AWFiS w Gdańsku, Władzami Samorządowymi Woj. Pomorskiego i Miasta Gdańska.

Do mistrzostw zgłosiło się 36 załóg, w tym: 9 – z Francji, 2 – z Hiszpanii, 11 – z Włoch i 14 – z Polski.